fbpx

Domowy chleb na 3 naturalnych składnikach: mące, wodzie i soli.

domowy chleb

Pachnący i świeży przez kilka dni domowy chleb na zakwasie. Wystarczy, że zrobisz go raz i już nigdy nie zechcesz jeść innego! W tym wpisie pokazujemy, jak zrobić własny chleb na żytnim zakwasie od podstaw.

Tradycyjny domowy chleb na zakwasie to smak, który na pewno znają nasze babcie. Dlaczego nie zrobić go samemu? To nie jest takie trudne jak Ci się wydaje. W naszym przepisie na zakwas i chleb wykorzystujemy tylko 3 naturalne produkty: mąkę, wodę i sól. Świetnym uzupełnieniem smaku jest też mak, czarnuszka, płatki owsiane, siemię lniane, sezam czy kminek i inne dodatki, dlatego zachęcamy, aby w tej kwestii eksperymentować według własnego upodobania.

HODUJEMY ZAKWAS ŻYTNI

zakwas
Zakwas żytni

Do przygotowania zakwasu potrzebna jest mąka żytnia typ 750 lub wyższy, najlepiej ekologiczna. Znajdziesz ją w dobrych sklepach.

Ponadto potrzebujesz mieć w domu:

 • Czysty, wyparzony wrzątkiem słoik im większy tym lepszy (1 litr minimum)
 • Papierową serwetkę lub ręcznik papierowy
 • Gumkę lub sznurek

Do wyparzonego uprzednio słoika wsypujemy 50g mąki żytniej i 70ml przegotowanej letniej wody i dokładnie mieszamy, do uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Przykrywamy ręcznikiem papierowym lub serwetką i zabezpieczamy gumką lub sznurkiem. Trzymamy w ciepłym miejscu (idealnie ok 25C). Chronimy przed słońcem i unikamy stawiania w przeciągu. Po 24 godzinach odbezpieczamy słoik i ponownie dodajemy 50g mąki i 70ml wody i mieszamy całość, zabezpieczamy słoik. Powtarzamy tę czynność przez łącznie 14 dni. Po tym czasie zakwas powinien być dojrzały i gotowy do wypieku pierwszego chleba. Widoczne na zdjęciu pęcherzyki powietrza są wskaźnikiem aktywnego zakwasu, a co za tym idzie – gotowego do użycia.

Z zakwasem jest jak z wysokiej jakości czerwonym winem, im starszy tym lepszy. Przed wypiekiem każdego kolejnego bochenka, dodaj do zakwasu 100g mąki i 120ml letniej wody. Wystarczy to zrobić na ok 3 godziny przed wyrabianiem ciasta na chleb.

Jeśli nie planujemy używać zakwasu w najbliższych kilku dniach, przekładamy zakwas do lodówki, aby go „uśpić”. Powinniśmy schować nie mniej niż 1/5 objętości słoika, aby zakwas mógł znów bez problemu zacząć „pracować” przed kolejnym wypiekiem. Wyjmij zakwas z lodówki na ok 3-6 godzin przed planowanym pieczeniem chleba i dokarm go porcją ok 50g mąki żytniej i ok 70ml wody. Odstaw w ciepłe miejsce, by znów zaczął pracować.

Uwaga! Traktuj zakwas z należytą starannością aby go nie zepsuć. Stosuj wyłącznie czyste narzędzia (słoik, stosuj drewniane lub plastikowe łyżki do mieszania) i przegotowaną, letnią wodę. Bardzo ważna jest odpowiednio wysoka temperatura miejsca, w którym hodujemy zakwas. Trzymaj go w najcieplejszym miejscu w mieszkaniu.

Jeśli zakwas pracuje zbyt intensywnie, tzn. przelewa się ze słoika – odlej część do drugiego słoika i schowaj do lodówki, lub komuś podaruj!

Gotowy zakwas do użycia powinien mieć dużo bąbelków z powietrzem oraz powinien być wyrośnięty.

PIECZEMY DOMOWY CHLEB

Składniki do wypieku domowego chleba

Do wypieku jednego bochenka chleba potrzebujesz mieć:

 • 500g mąki pszennej typ 450
 • 200ml wody
 • 4/5 litrowego słoika zakwasu żytniego
 • 12g soli (płaska łyżka stołowa)
 • masło do wysmarowania foremki
 • opcjonalnie dodatki, np. mak, sezam, czarnuszka itp.
 • opcjonalnie 1 jajko
 • prostokątna foremka do pieczenia (keksówka)
 • większa miska
 • szklanka z wodą
 • łyżka
 • piekarnik

Wlej do naczynia trochę gorącej wody i rozpuść w niej sól. Dolej chłodną wodę tak aby dopełnić naczynie do ok 200ml. Do miski dodajemy: mąkę, zakwas, wodę z solą (Uwaga: woda nie może być gorąca)!. Mieszamy ręką lub drewnianą łyżką przez około 5 min, aż uzyskamy jednolitą konsystencję. Ciasto powinno być dość rzadkie (konsystencja kisielu, budyniu).

Ciasto na domowy chleb po wymieszaniu składników

Pod koniec mieszania możemy dosypać dowolne dodatki do ciasta (np suszoną żurawinę, siemię lniane, czarnuszkę) i dokładnie je wmieszać.

Przygotowujemy formę na chleb, najlepiej prostokątną keksówkę. Smarujemy ją masłem (to ważne inaczej chleb się przyklei do formy) i wlewamy ciasto. Rozprowadzamy je równo po całej formie.

Opcjonalnie rozbijamy 1 jajko i smarujemy wierch ciasta pędzelkiem. Ta czynność doda naszemu chlebowi pyszną chrupiącą skórkę.

Na koniec możemy posypać ciasto dowolnymi dodatkami, w wersji ze zdjęcia użyliśmy maku. Rozgrzewamy piekarnik do 50C o wkładamy do niego ciasto na ok 1 do 3 godzin (w zależności od siły zakwasu). Jak ciasto wyraźnie wyrośnie (większy objętość o ok 50%) wyjmujemy je z piekarnika. Rozgrzewamy piekarnik do 220C i wstawiamy formę z ciastem, pieczemy w tej temperaturze przez ok 20 min. Następmnie zmniejszamy temperaturę do 190C i pieczemy kolejne 30 minut. Na koniec zwiększamy temeraturę do 220C i piczemy ostatnie 10 minut. Łącznie pieczemy chleb przez 1 godzinę. Ważne, ciasto musi urosnąć. Jeśli ciasto nie wyrośnie, prawdopodobnie Twój zakwas nie był jeszcze gotowy do użycia.

Domowy chleb
Foremka z ciastem na domowy chleb do wyrośnięcia
Wyrośnięte ciasto na domowy chleb

Po wyjęciu z piekarnika wyrzucamy chleb z formy i odstawiamy aby ostygł. Podobno nie można kroić przed ostygnięciem ale my nie możemy się nigdy powstrzymać i zawsze próbujemy jak trochę ostygnie:)!Wystarczy dobry nóż do pieczywa!

Gotowy do spożycia domowy chleb
Gotowy domowy chleb
po przekrojeniu

Radości z gotowania i smacznego!

Sprawdź nasze aktalne MENU tutaj!