fbpx

Kasza kaszy nierówna, ryż ryżowi nierówny. Jak je gotować na sypko?

kasza

KASZA BULGUR

Kaszę płuczemy na sitku pod bieżącą zimną wodą, przekładamy do garnka i zalewamy wrzątkiem, lub zagotowujemy wodę w garnku i do wrzątku wsypujemy kaszę. Gotujemy bez przykrycia 8 minut. Odcedzamy, przykrywamy i odstawiamy na 5 minut. Smacznego!

  • proporcja kaszy do wody: 1:2
kasza
Kasza bulgur

KASZA GRYCZANA

Wodę zagotowujemy z odrobiną soli, wrzucamy kaszę. Ponownie zagotowujemy wodę, przykrywamy. Gotujemy na małym ogniu przez 15 minut mieszając od czasu do czasu. Gotowe!

  • proporcja kaszy do wody: 1:2
kasza
Kasza gryczana

KASZA KUSKUS

Wsypujemy kuskus do miski. Zagotowujemy wodę w czajniku i zalewamy nią kaszę do jej przykrycia (nie dajemy więcej wody aby kuskus był sypki) Zakrywamy miskę np. talerzem i odstawiamy na około 10 do 20 minut, aż kasza wchłonie całą wodę. Przed podaniem skrobiemy kaszę widelcem na sypko. Smacznego!

  • proporcja kaszy do wody: 1cm wody ponad kaszę
kasza
Kasza kuskus

KASZA JAGLANA

Płuczemy kaszę pod bieżącą wodą ok 1 minutę, alternatywnie płuczemy ją w garneczku zimną wodą 2-3 razy zmieniając wodę. Zagotowujemy wodę w garneczku o odpowiedniej objętości do ilości kaszy. Odrobinę solimy (do pół łyżeczki na 300 ml wody), wlewamy łyżeczkę oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego i wsypujemy kaszę. Gotujemy 15 minut bez przykrycia na małym ogniu. Następnie odstawiamy z ognia, na ok 10 minut, aż kasza dojdzie i resztka wody odparuje. Smacznego!

  • proporcja kaszy do wody: 1:3
kasza

KASZA JĘCZMIENNA

Kaszę płuczemy pod bieżącą wodą na sitku, do momentu, aż woda będzie czysta. W garnku zagotowujemy wodę z odrobiną soli w odpowiedniej objętości do kaszy. Wrzucamy kaszę i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy na małym ogniu pod przykryciem przez ok 15 minut, mieszamy od czasu do czasu. Smacznego!

  • proporcja kaszy do wody: 1:2
kasza

KOMOSA RYŻOWA (QUINOA)

Komosę przelewamy na sitku pod bieżącą, zimną wodą. Zagotowujemy wodę, wrzucamy komosę. Gotujemy 15 minut bez przykrycia. Odcedzamy i odstawiamy na 5 minut, aż komosa się ustabilizuje. Smacznego!

  • proporcja komosy do wody: 1:3
kasza
Komosa ryżowa

RYŻ BASMATI I JAŚMINOWY

Polecamy gotowanie ryżu do naszych dań na sypko. Aby taki uzyskać na początku płuczemy go na sitku, pod bieżącą wodą do momentu uzyskania przejrzystej wody. Alternatywnie, możemy zalać ryż zimną wodą w garneczku, mieszać dłonią i zmieniać wodę 2-3 razy do momentu, aż woda stanie się przejrzysta. Po opłukaniu, wrzucamy ryż do garnka z odpowiednią proporcją świeżej delikatnie osolonej wody (uwaga, jeśli gotujecie również dla dzieci polecamy zamiast soli dodać 1 łyżeczkę cukru na 100g ryżu, dzieci będą taki ryż zajadać). Gotujemy na małym ogniu pod przykryciem ok 12 minut, do czasu aż ryż wchłonie wodę. Zestawiamy z ognia i odstawiamy na ok 5-10 minut, aż ryż wchłonie resztkę wody.

  • proporcja ryżu do wody: 1:2
Ryż basmati

Smacznego!

Sprawdź nasze aktualne Menu tutaj!